Skąd brać zdjęcia na bloga prawniczego?
Skąd brać zdjęcia na bloga prawniczego? A skąd nie?
Nie jest tajemnicą, że teksty opatrzone zdjęciem prezentują się znacznie atrakcyjniej. Skąd jednak brać fotografie, jeśli nie posiadamy obszernej biblioteki odpowiednich zdjęć? Odpowiedzią nigdy nie jest przeglądarka Google. Niestety, jeżeli planujesz prowadzić profesjonalnego bloga, zapomnij o ściąganych z sieci zdjęciach bez znajomości ich pochodzenia. Pamiętaj, że wszystkie pliki graficzne, jakie znajdziesz w internecie są objęte prawami autorskimi.
Czy wystarczy podać źródło zdjęcia? Absolutnie nie. To tak jakbyś pożyczył bez pytania czyjś samochód, a w razie kontroli powiedział, że nie jest Twój i liczył, że to wystarczy. Musisz mieć zgodę autora pracy na rozpowszechnianie zdjęcia. Dlatego tak ważne jest, by znać jego źródło. Unikaj także korzystania ze zdjęć stockowych opatrzonych znakiem wodnym. To mało eleganckie rozwiązanie, które sprawi, że czytelnik od razu zacznie mieć wątpliwości co do Twojej wiarygodności.
Kiedy znajdziesz odpowiednie zdjęcie, upewnij się czy i na jakiej licencji możesz je rozpowszechniać. Licencje Creative Commons mówią o warunkach, zgodnie z którymi możesz wykorzystywać zdjęcie. Oto najczęściej spotykane licencje:
- CC0 – możesz używać zdjęcia do dowolnych celów i w dowolny sposób bez konieczności uznawania autorstwa (podawania autora fotografii)
- CC BY – możesz używać zdjęcia do dowolnych celów i w dowolny sposób, ale musisz uznać autorstwo
- CC BY-NC – możesz używać zdjęcia tylko do celów niekomercyjnych i musisz uznać autorstwo
- CC BY-SA – możesz używać zdjęcia do dowolnych celów i w dowolny sposób, ale musisz uznać autorstwo oraz udostępnić obraz (np. po przerobieniu go) na tej samej licencji
- CC BY-ND – możesz używać zdjęcia do dowolnych celów, ale tylko w oryginalnej formie (nie możesz go przekształcać) i musisz uznać autorstwo
Jak nietrudno zgadnąć, najbardziej przyjazne są takie zasoby, które posiadają licencję CC0, a więc zostały przekazane do domeny publicznej. Gdzie je znaleźć? Oto kilka przykładowych miejsc:
Unsplash
Pixabay
Pexels
Stockvault
Freeimages
Gratisography
Jeżeli nie przeszkadza Ci konieczność uznania autorstwa, Twoje opcje są jeszcze bogatsze, choćby o szerokie zasoby Wikimedia Commons.
Zawsze pozostaje opcja płatnych serwisów lub bezpośrednie zwrócenie się do autora zdjęcia z prośbą o zgodę na jego wykorzystywanie. Swoje posty możesz również urozmaicić, dodając do nich infografiki, o których więcej przeczytasz tutaj. Nie obawiaj się także wykorzystywać zdjęć, które zrobiłeś samodzielnie. Nawet jeśli nie wyglądają tak profesjonalnie jak kadry stworzone przez najlepszych twórców, dodadzą autentyczności Twojemu blogowi prawniczemu, a Ty będziesz miał pewność, że są unikatowe.
Jeżeli nie masz pomysłu na stworzenie atrakcyjnego bloga prawniczego lub potrzebujesz pomocy w rozkręceniu swojej Kancelarii, skontaktuj się z nami!